Megállíthatatlanok voltak a győri lányok – jogosan ülhetnek Európa trónján!
2025. június 08. 14:59
Katrine Lundéra igen, a Győri Audi ETO KC-ra nem volt ellenszer: a magyar csapat a dán Esbjerget, majd az Odensét legyőzve nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjét, így története során hetedszer lett a sorozat győztese – úgy, hogy ezúttal egyszer sem volt hátrányban a két nap alatt.
Ahogy azt már 2014 óta megszokhattuk, idén is Budapest adott otthont a női kézilabda-Bajnokok Ligája négyes döntőjének. A végső győzelemre mindig esélyes Győri Audi ETO KC sorozatban kilencedik final fourján arra készült, hogy hetedszerre hódíthassa el a BL-trófeát.
Bár a képlet egyszerűnek tűnt, a megvalósítás már közel sem, a szakma egyöntetű véleménye ugyanis az volt, hogy a versenysorozat történetének legkiegyenlítettebb mezőnye gyűlt össze az MVM Dome húszezer fős közönsége előtt. A győriek mellett ott volt például az a dán Esbjerg, amely Henny Reistad személyében a világ legjobb játékosát tudhatja magáénak, a szintén dán Odense, amely ugyan tornaújonc, a 45 évesen is világklasszis kapussal, Katrine Lundével komoly tényező, valamint a francia bajnok és kupagyőztes Metz a három magyarral, Vámos Petrával, Szöllősi-Schatzl Nadine-nal és Szemerey Zsófival a soraiban.
Fotó: MTI/Illyés Tibor
A metzi „magyar maffia”
Az esemény előtt Vámos abban reménykedett, hogy a francia csapatban is meg fogják dobogtatni a magyar szíveket. Igaza lett. Nemcsak az aréna sárgába öltözött része, hanem a teljes zöld szekció is buzdította a metzieket, de mindhiába: bár vezettek már 7 góllal is az elődöntőben, összehoztak egy „magyaros” leolvadást, és a hosszabbításban vereséget szenvedtek az odenseiektől – talán mondani sem kell, hogy a veterán Lunde hathatós közreműködésével.
A csarnok azonban már három órával korábban „felrobbant”, amikor a Győr története során tizedik alkalommal találkozott az Esbjerggel – és tizedszer nyert ellene. De megint csak egy góllal. Szinte hihetetlen, hogy a magyar együttes már sokadszorra tudta ennyire szoros végjátékban legyőzni a dánt, a „money time-ban” bemutatott koncentráció pedig ismét döntőt ért.
Hiába nem szerepelt hazai csapat a bronzmeccsen, a metzi „magyar maffia” miatt – ahogy azt a francia szurkolók rájuk aggatták – már az első helyosztón majdnem megtelt a létesítmény, és nem lehetett panasz a hangulatra. „Éreztük, főleg a bemutatásnál, hogy a magyar szurkolók szíve értünk is dobbant – elevenítette fel a nézők reakcióját Szöllősi-Schatzl Nadine, utalva Vámos Petra korábbi kívánságára. – Tényleg otthon éreztük magunkat mind a hárman, ez extra motivációt adott nekünk, köszönettel tartozunk érte a szurkolóknak.”
Szöllősi-Schatzl egyébként is otthon érezhette magát, hiszen háromszor járt már itt a Győrrel – tavaly pedig meg is nyerte a sorozatot, ezért tulajdonképpen címvédőként tért vissza Budapestre, csak egy másik klub színeiben. Ezúttal azonban új tapasztalatokat szerzett: a Metz ugyanis az Esbjerggel sem bírt a bronzmérkőzésen, így Schatzl eddigi arany-, ezüst- és bronzérmei mellé egy negyedik helyet is begyűjtött. „Most még dolgozik bennem az adrenalin meg az érzelmek, úgyhogy nehéz megmondani, miért nem tudtunk meccset nyerni a hétvégén. Tudjuk, hogy egy final fourban bármi megtörténhet, hullámvasút az egész: az is győzhet, aki nem a legesélyesebbnek számít. Sajnálom, hogy ez a két nap nem a mi javunkra dőlt el” – értékelt.
Az említett Henny Reistad egyébként ezen az összecsapáson is 8-szor volt eredményes, amivel egyrészt az egész BL-sorozat gólkirálya lett, másrészt 154 találattal az egy évadban szerzett gólok rekordját is megdöntötte.
Fotó: MTI/Purger Tamás
Őrjöngő szurkolók, győri roham
Az igazi show persze még hátravolt. A Győr–Odense-döntő előtt fél órával hangpróbára kérte a publikumot a helyi műsorvezető – kisebb csoda, hogy nem okoztak végül halláskárosodást a helyszínen lévőknek.
Elképesztő volt, amit a több mint tizenkilencezer szurkoló művelt.
A látványra is adtak: fantasztikus volt, ahogy a pálya négy sarka mögötti szektorok négy színbe, sárgába, pirosba, narancsba és zöldbe öltöztek – nyilvánvalóan az utóbbi szín dominált.
A hidegrázós hangulatú bemutatás után – amit fényjáték, füst és lelátói őrjöngés kísért – a Győr állva hagyta ellenfelét: okosan kihasználta, hogy az időben korábbi elődöntőt játszva többet pihenhetett rá a fináléra, így óriási tempót diktálva 5-1-re elhúzott az első öt percben.
El is dőlt? A helyszínen csak reménykedni mertünk benne, aztán kiderült: el, bizony. Egyetlen kisebb megingásuk volt a kisalföldieknek, hétgólos vezetésnél, amikor a rivális kapujába beállt Lunde, és a dánok átváltottak a hét a hat elleni játékra. De csak néhány perces zavart, azaz gólcsendet hozott a váltás, a szünet előtt Estelle Nze Minko félpályás gólja pedig amolyan jelképesre is sikerült: lehet a 45 évesen is a világ egyik legjobbja a kapuban, ezen a napon a győri lányok megállíthatatlanok.
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Sako, a szupersztár
A másik kapuban új szupersztár született: Hatadou Sako ugyan csak a második félidőre állt be, már a pályára lépésekor felrobbant a lelátó. A pokol akkor szabadult el, amikor pimasz mozdulattal szedett le a levegőből egy átejtős hetest: tomboltak a nézők. Sako hihetetlen kapcsolatot ápol a közönséggel, folyamatosan kommunikál vele, buzdítja, látszik, érződik, hogy elképesztő energiák szabadulnak fel benne a mérkőzés alatt.
Közben ráadásul a csapattársainak is mutogatott, jelezte nekik egyebek mellett azt, hogy maradjanak végig okosak, koncentráljanak. Megfogadták a tanácsát: a győri lányok egy pillanatra sem engedték ki a kezükből a győzelmet. Az Odense az utolsó percre tudott csak feljönni két gólra – 3-1 után lett ismét ilyen szoros az állás –, de a siker akkor már nem forgott veszélyben, a magyar együttes 29-27-re nyert, megszerezve hetedik elsőségét a Bajnokok Ligájában. Egy kis Lunde-adalék: a norvég kapus a nyolcadik aranyérmére hajtott.
Kezdődhetett az ünneplés a szurkolókkal közösen. Teljesen megérdemelten, már csak azért is, mert ilyen magabiztosan talán még soha nem nyert BL-t a Győr: a két mérkőzésen egyetlenegyszer sem volt hátrányban. Mindezt úgy, hogy mint említettük, a szakértők szerint ez volt minden idők legkiegyensúlyozottabb négyes döntője. Mármint előzetesen…
Az MVP: Kari Brattset Dale
A torna legértékesebb játékosának a két meccsen 10 gólt szerző győri beállót, Kari Brattsetet választották. A norvég játékos arcára volt írva, hogy rengeteget számít neki ez az egyéni elismerés. „Fantasztikus döntő volt, jól játszottunk, a védekezésünk is szupernek bizonyult a legelejétől kezdve. Zártak voltunk, nem adtuk fel egy pillanatra sem, nyugodtak maradtunk. Ez a győzelem jelent nekünk mindent. Egész évben kőkeményen dolgoztunk azért, hogy ezen a hétvégén sikeresek lehessünk. Büszke vagyok az elvégzett munkára, ahogy erre a közös utazásra is” – fogalmazott.
És a végére egy kis számmustra: ez volt a tizenegyedik négyes döntő a női kézilabda- Bajnokok Ligájában, amely- be a Győr tizedik alkalommal jutott be, és hatodszor nyerte meg – egy BL-címet még a korábbi rendszerben gyűjtött be. A kisalföldiek harmadszor védtek címet – a régi lebonyo- lítást is figyelembe véve negyedszer –, a női kézilabdá- zás korszakalkotói lettek 2013-as első győzelmük óta. Meglepő lenne, ha egy év múlva nem találkoznánk velük ugyanitt. Abban pedig csak bízunk, hogy történetük során másodszor csatlakozhatnak hozzájuk a ferencvárosi lányok is.
Bukarest már nem csak Ukrajna túlélését támogatná, hanem annak katonai győzelmét is – jelentette ki a külügyminiszter. Oana Țoiu szerint ez Románia biztonságát is szolgálja.
Bár a látványos diplomáciai gesztusok mögött jelenleg kevés konkrétum áll, a koordinált fellépés lehetősége – például Ukrajnában – már most fokozza a nyugati világ nyomásérzetét.
A gyarlóság mégoly impozáns tárházát felmutató NER az emberi térfogat határain belül működik. Ami szemben áll vele, annak viszont nincsenek tulajdonságai. Nem valamilyen, hanem semmilyen. Nem leírható. Üres. Győrffy Ákos írása.
Döbbent csend telepedett a labdarúgás világára: a Liverpool és a portugál válogatott támadója, Diogo Jota egy közlekedési balesetben a testvérével együtt életét vesztette – tragikusan fiatalon, mindössze tizenegy nappal az esküvője után. Megrendülten búcsúznak barátjuktól a világsztárok.
Apró szikra lobbant Szíria déli tartományában, és nőtte ki magát hatalmas tűzvésszé. A drúzok védelmében Izrael légi csapásokat hajtott végre Damaszkusz ellen, és aztán minden elszabadult.
Kéretlenül lépett be a politikába, harcolt a fejében létező diktatúra ellen.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 7 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. június 08. 15:20
Line Haugsted, Linn Blohm, Szöllősi-Schatzl Nadine, Kari Brattset Dale, Ana Gros, Bruna de Paula, Ryu Eun-hee, Stine Bredal Oftedal, Silje Solberg-Østhassel, Veronica Kristiansen, Győri-Lukács Viktória, Fodor Csenge, Emilie Hovden, Estelle Nze Minko, Rinka Duijndam, Yvette Broch, Farkas Júlia, Sandra Toft és Per Johansson vezetőedző, valamint Uroš Bregar edző.
Hajrá magyarok!